Ahşap Palet Nereden Alınır?

Ahşap palet nereden alınır incelemesinde paletlerin üretimini yapan firmaların olduğu görülmektedir. Ahşap paletler uzun ömürlü ürünlerdir. Bu sayede palete oluşan ihtiyaç bittiğinde satılması mümkün olmaktadır. Palet üretimi yapan firmaların birçoğu aynı zamanda artık ihtiyaç duyulmayan paletleri satın almaktadırlar. Bu şekilde daha uygun fiyatla palet satın almak isteyen firmaların beklentileri de karşılanmaktadır. Ürünlerin depolanması, nakliyesi sırasında paletler büyük kolaylıklar sunmaktadırlar.

Ahşap paletler toplu olarak alınmaktadırlar. Palet ihtiyacı olan firmalar satıcı firmayla iletişim kurduklarında üzerine yerleştirilecek olan ürüne en uygun özellikteki paletleri satın alabilmektedirler. Paletlerin boyutları da istenen ölçülerde yapılabilmektedir. Standart palet satın alınması gerektiğinde firmalar ellerinde bulunan paletlerle ihtiyacı hemen karşılayabilmektedirler. Özel ölçülerde palete ihtiyaç duyulduğunda ise verilen ölçüye göre üretimi kısa sürede yapılmaktadır.

Standart Ahşap Palet Boyutları Nelerdir?

Standart ahşap palet boyutları uluslararası kanunlar ile belirlenmiştir. Bu standart ölçülerde üretilen paletler pek çok kapıdan kolayca geçmektedir. Genel olarak standart paletler 120*80 santim boyutlarındadırlar. Bu boyutlarda olan paletlerde 78-80 çivi özel bir düzenle çakılırlar. Euro palet ölçüleri bu şekilde belirlenmiş olmalarının yanında 120*100, 120*60, 60*80 santim ölçülerinde de üretilmektedirler. Ahşap paletlerin yoğun olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte Avrupa demiryolları birliği tarafından 1961 yılında standartlar palet boyutları için belirlenmiştir.

Ahşap palet ölçülerinde standartların getirilmesi kullanımını kolaylaştırmış ve yaygınlaştırmıştır. Standart ölçülerin yanında aynı zamanda şirketlerin ihtiyaçlarına uygun olarak özel ölçülerde üretimleri de yapılmaktadır. Bunun yanında özel bir ihtiyaç duyulmadığı takdirde standart ölçülerde palet kullanılması maliyeti oldukça düşürmektedir. Standart ölçülerde olan paletler değişim olanağı da sunuyor. Aynı ölçülerde palet kullanan firmalar ürünlerini paletle göndermekte aldıkları ürünleri de yine paletleriyle teslim alabilmektedirler.

Ahşap Paletler Nerelerde Kullanılır?

Ahşap palet kullanım alanı oldukça geniş olması ile dikkat çekmektedir. Paletler ürünlerin nakliyesinin yanında korunmasını da sağlamaktadırlar. Paletin üzerine yerleştirilen ürünler zeminle temas etmezler. Zeminde su ve nem olduğu takdirde bundan etkilenmezler. Nakliye, depolama sırasında ürünlerin paletler üzerinde bulunması pek çok avantaj sunmaktadır. Ağırlığı fazla olan ürünlerin bu şekilde forkliftlerle taşınması sağlanmaktadır. Ahşap paletler uzun süre kullanılabilmektedirler. Pek çok kez kullanılabiliyor olmaları önemli bir avantaj oluşturur. Ahşap paletler kullanım alanları şu şekilde bulunmaktadır.

  • Tuğla, bims gibi ağır ürünlerin kolayca taşınmasında
  • Lojistik, nakliye sektörlerinde
  • Ürünlerin depolama aşamalarında
  • İşletme içinde yer değiştirmesi gereken ürünlerin taşınmasında
  • Ürünlerin zeminle temas etmemesi gereken durumlarda

İkinci El Ahşap Palet

İkinci el ahşap palet oldukça fazla ilgi görmektedir. Maliyeti yeni üretilmiş olan paletlere göre daha uygun olması ile ikinci el paletlerin gördüğü ilgi yoğundur. İkinci el paletler kullanılmış ama hasar görmemiş paletlerdir. Tekrar kullanılmaya uygundurlar. Ahşap palet üreten pek çok firma kullanılmış olan paletleri satın almaktadırlar. Müşterinin uygun fiyatlı palet istemesi halinde ise alınmış olan ikinci el paletler önerilmektedirler. Ahşap paletler genel olarak standart ölçülerde üretilmektedirler. İkinci el paletlerinde genel olarak standart ölçülerde oldukları görülür. Bunun yanında özel üretim olan paletlerde ikinci el olarak tercih edilmektedirler.

Ahşap paletlerin kullanılması ile birlikte özellikle nakliye sırasında yaşanan zaman kaybı azaltılmaktadır. Ayrıca insan gücüne ihtiyacı azaltmaktadırlar. Bu şekilde şirketler maliyeti minimuma indirebilmektedirler. Hasar görmüş olan paletler tamir edilebilir olmaları halinde tamirleri yapılarak satışları yapılır. Bu şekilde tamir görmüş olan ikinci el paletlerin fiyatları çok daha uygun olmaktadır.

Ahşap Palet Fiyatları?

Ahşap palet fiyatları paletin ölçülerine göre değişmektedir. Ayrıca paletlerin özellikleri farklılıklar göstermektedir. Üretiminde kullanılan hammadde de fiyatın belirlenmesinde etkilidir. Yeni üretilen paletlerin fiyatlarına oranla ikinci el olan paletlerin daha uygun fiyatla satıldıkları görülmektedir. Ahşap paletler plastik ve metal paletlerden daha uygun fiyatlıdırlar. Bunun yanında kullanım alanları çok daha geniştir. İhracat ve ithalat sırasında da çok fazla tercih edilmektedirler. Uygun fiyatlı olan ahşap palet almak için palet üretimi yapan firmalarla görüşebilirsiniz.

Bize Whatsapp üzerinden ulaşın!
1