Ahşap Palet İmalatı Nasıl Yapılır?

Ahşap palet imalatı yapımı incelendiğinde kerestenin seçiminden başlayarak detaylı bir süreç olduğu görülmektedir. Kaliteli ahşap palet imalatı yapılması için uygun olan ağaç türleri arasında çam ve kavak ağacı yer alıyor. Bu ağaçlarla üretilen paletler uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ahşap paletin üretilmesine uygun olan kerestenin nem oranı %20 olmalıdır. Nem oranı daha fazla ya da az olan kerestelerin kullanılması doğru değildir. Firmamız kereste alırken bu noktaya özellikle dikkat etmektedir. Paletin imalatında şu aşamalar yer almaktadır.

 • Çam ya da kavak olarak keresteler satın alınır
 • Kerestede herhangi bir hasar olmamasına dikkat edilir
 • Çıtalama yapılan keresteler %20 nem oranlı fırınlamaya tabi tutulur
 • Ardından malzemenin alt ve üst yüzeyleri temizlenir
 • Ardından kerestenin birbirine montajı sırasında zarar görmemesi için erkek dişi yuva açılması işlemleri yapılır
 • Çivileri çakılır ve metal aksamları takıldıktan sonra palet kullanıma hazır hale gelir

Özel Üretim Ahşap Palet Nedir?

Özel üretim ahşap palet şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda üretilmektedirler. Ahşap paletlerin üretimi sırasında kullanılan standart ölçüler bulunmaktadır. Şirketlerin ihtiyaç duydukları paletin farklı ölçüleri olması gerektiğinde bunun belirtilmesi yeterli olmaktadır. Firmamız şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda özel üretim yapmaktadır. Hafif aynı zamanda dayanıklı olmaları ile ahşap paletler alındıklarında uzun süre kullanılabiliyorlar.

Ahşap paletin özel üretim olmasının istenmesinde şirketin ürünlerinin özellikleri, depo ölçüleri, raf ölçüleri etkili olmaktadır. Özellikle kimyasal ürünlerin üzerine istifleneceği ahşap paletler özel üretilmektedirler. Ahşap paletlerin ikinci elleri de bulunmakla birlikte özel üretim olanların ikinci elleri pek bulunmamaktadır. Bundan dolayı firmamız ile iletişime geçerek istenen standartların belirtilmesi gerekmektedir. Bu standartlara uygun olarak üretim kısa sürede gerçekleştirilmektedir.

Kimyasal Sektöründe Hangi Tür Palet Kullanılmalıdır?

Kimyasal sektöründe ahşap palet kullanımı sırasında sektöre uygun üretim yapılması gerekmektedir. Çevre ve ürünlerin güvenliği açısından CP paletleri kimya sektöründe kullanılmaktadır. Avrupa kimya sektöründe kullanılan ahşap paletlerin belirli standartları bulunuyor. Firmamız bu paletlerin üretimi için gerekli olan belgelere ve yetkiye sahiptir. Kimya sektöründe kullanılabilecek paletlerin kaldırabilecekleri ağırlıklar 1000 kilogramdır. 9 farklı tipte imalatı yapılan ahşap paletler kimyasal içerikli olan ürünlerin güvenle taşınmasını ve zeminle temas etmesini önlemektedirler. Kimya sektöründe kullanılan CP palet ölçüleri şu şekildedir.

 • 100*120 cm
 • 80*120 cm
 • 114*114 cm
 • 110*130 cm
 • 76*114 cm
 • 120*100 cm
 • 130*110 cm
 • 114*114 cm
 • 114*114 cm

Kumaşçılık Sektöründe Hangi Tür Palet Kullanılmalıdır?

Kumaşçılık sektöründe ahşap palet kullanımı zorunludur. Kumaşların yer ile temas etmemesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanında tekstil sektöründe yapılan ithalat ve ihracat sırasında nakliyeyi kolaylaştırmaktadır. Uluslararası ticarette kullanılan ahşap paletlerde ISPM-15 standartları bulunmaktadır. Bu şekilde ihracatın sorunsuz yapılması mümkün olmaktadır. Kumaşın üretiminin her aşamasında zeminle temas etmeme zorunluluğu ile bu sektörde çok fazla palet ihtiyacı bulunuyor.

Kumaşçılık sektöründe kullanılan paletlerin boyutları genellikle 150*150 santimdir. Bunun yanında bazı firmalar tarafından tercih edilen 145*145 santim ölçülerinde de palet imalatımız bulunmaktadır. Firmamız bu paletleri çift yönlü ya da çift yönlü olarak üretmektedir. Kaliteli keresteden üretilen paletler üzerine koyulan ağırlıklara dayanıklıdırlar.

İkinci El Ahşap Palet

İkinci el ahşap palet fiyatlarının uygun olması ile tercih edilmektedir. Geri dönüşümü mümkün olan paletler uzun süreler kullanılabiliyorlar. Firmaların palete olan ihtiyaçlarının bitmesi halinde bunları satmayı tercih etmektedirler. Palet üreticisi olan firmamız da ikinci el palet alımı yapmaktadır. Artık ihtiyacınız kalmayan paletlerin satışı için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Şirketlerin palet ihtiyaçlarını daha uygun maliyetlerle karşılamak istemeleri halinde ikinci el paletleri tavsiye etmekteyiz.

Ahşap palet fiyatları konusunda en uygun fiyatları firmamız müşterilerine sunmaktadır. Üretimini yaptığımız standart ölçülerde paletleri talebiniz ile Türkiye’nin her noktasına gönderiyoruz. Çevreye ve doğaya zarar vermeyen ahşap paletler ticaretin gelişmesinde ve daha kısa sürede gerçekleştirilmesinde yararlıdır. Kullanmadığınız paletleri satarak ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz.

 

Bize Whatsapp üzerinden ulaşın!
1